Sia T2275 Sponge Flat Pad – 500 Grit Fine, 4.5" x 5.5" x 3/16", 20/Box 0020.3795.01
$32.03
Flexible 500-grit sponge pad for wet or dry sanding in tight areas. Foldable without creasing. 20 pads per box.
Available on backorder
SKU: 0020.3795.01
Category: Sanding Sponge
Tags: 500 grit, automotive sanding, dry sanding, final filler sanding, fine sanding, flat pad, foldable abrasive, scuffing pad, SIA, sponge pad, surface finishing, T2275, tight space sanding, wet sanding
Brand: Sia
Description
Sponge flat pad 3/16″ sia T2275 grit 500 Fine 20/box
Additional information
| Weight | 0.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.25 × 5.75 × 2.50 in |
| Brand | Sia |
| Model | T2275 |
| Product Type | Sponge Flat Pad |
| Grit | 500 (Fine) |
| Dimensions | 4.5" x 5.5" x 3/16" (114 mm x 140 mm x 4.8 mm) |
| Abrasive Material | N/A |
| Application | Final Filler Sanding, Tight Area Sanding, Scuffing, Polishing Prep |
| Compatible Use | Wet or Dry Sanding |
| Packaging | 20 Pads per Box |
Related products
-

Sia 1950 Siaspeed PSA Sanding Disc – 6", 120 Grit, Semi-Friable Aluminum Oxide, Stearated, 100/Roll 9980.9463.0120
$8.58 Add to cart -

Sia 6736.2380.0120 – 1948 siaflex 5" Hook & Loop Sanding Disc, Grit 120, 100/Box
$54.38 Add to cart -

Sia 1950 Siaspeed PSA Sanding Disc – 6", 500 Grit, Semi-Friable Aluminum Oxide, Stearated, 100/Roll 9980.9463.0500
$7.77 Add to cart -

SIA 7983 Siasponge 1/2" Flex Pad – Superfine (Green), 4" x 5" x 0.5", 250/Box 0070.1232.02.250
$332.75 Add to cart
