Sia T2275 Sponge Flat Pad – 800 Grit Extra Fine, 4.5" x 5.5" x 3/16", 20/Box 0020.3796.01
$32.03
800-grit extra fine sponge pad for wet or dry sanding. Flexible and effective on contours. 20 pads per box.
Available on backorder
SKU: 0020.3796.01
Category: Sanding Sponge
Tags: 800 grit, dry sanding, extra fine sanding, flat pad, flexible abrasive pad, polishing prep, sanding sponge, scuffing pad, SIA, sponge pad, surface finishing, T2275, wet sanding
Brand: Sia
Description
Sponge flat pad 3/16″ sia T2275 grit 800 Extra Fine 20/box
Additional information
| Weight | 0.30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.25 × 5.75 × 2.50 in |
| Brand | Sia |
| Model | T2275 |
| Product Type | Sponge Flat Pad |
| Grit | 800 (Extra Fine) |
| Dimensions | 4.5" x 5.5" x 3/16" (114 mm x 140 mm x 4.8 mm) |
| Abrasive Material | N/A |
| Application | Fine Sanding, Scuffing, Pre-Polishing Prep, Keying |
| Packaging | 20 Pads per Box |
Related products
-

Sia 6736.2380.0100 – 1948 siaflex 5" Hook & Loop Sanding Disc, Grit 100, 100/Box
$54.38 Add to cart -

SIA 7991 Siasponge Soft Block – Superfine (Green), 2.75" x 3.75" x 1", 120/Box 0070.1253.02.120
$182.26 Add to cart -

SIA 7990 Siasponge Hard Block – Fine (Yellow), 3.75" x 2.75" x 1", 120/Box 0070.1233.02.120
$184.17 Add to cart -

SIA 7991 Siasponge Soft Block – Superfine (Green), 2.75" x 3.75" x 1", 10/Box 0070.1253.01
$16.82 Add to cart
